“Еко Фронт„ со акција во населено место Куклиш по повод „Светскиот ден...

“Еко Фронт„ со акција во населено место Куклиш по повод „Светскиот ден на планетата Земја“

Меѓународниот ден на планетата Земја на 22 – ри  Април секоја година се одбележува ширум светот со разни манифестации и акции, со цел да се сврти вниманието на јавноста на зачењето на зачувување на животната средина и да се доведе до промена на еколошката свест. Целта на одбележувањето на „Денот на планетата Земја“ е да се подигне нивото на свесност кај нејзините жители за зачувување на животната средина, односно да укаже на загадувањето на воздухот и водата ,создавањето на диви депонии, исцрпувањето на ненадоместливите енергенси и слично. Во склоп на акцијата „Еко Фронт – Чиста да ни е„ во организација на Општина Струмица и Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ со почеток од денес се организира генерално чистење на населено место Куклиш. Целата механизација, градежна оператива, сите свои ресурси и можности на Општина Струмуица и ЈПКД „Коуналец“ ќе бидат вклучени во оваа акција. Посебно не радува што самоиницијативно се вклучија и учениците од деветто одделение со директорот и наставниот кадар од О.О.У. „Даме Груев“.

Меѓународниот ден на планетата Земја на 22 – ри Април секоја година се одбележува ширум светот со разни манифестации и акции, со цел да се сврти вниманието на јавноста на зачењето на зачувување на животната средина и да се доведе до промена на еколошката свест. Целта на одбележувањето на „Денот на планетата Земја“ е да се подигне нивото на свесност кај нејзините жители за зачувување на животната средина, односно да укаже на загадувањето на воздухот и водата ,создавањето на диви депонии, исцрпувањето на ненадоместливите енергенси и слично. Во склоп на акцијата „Еко Фронт – Чиста да ни е„ во организација на Општина Струмица и Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ со почеток од денес се организира генерално чистење на населено место Куклиш. Целата механизација, градежна оператива, сите свои ресурси и можности на Општина Струмуица и ЈПКД „Коуналец“ ќе бидат вклучени во оваа акција. Посебно не радува што самоиницијативно се вклучија и учениците од деветто одделение со директорот и наставниот кадар од О.О.У. „Даме Груев“.

Gepostet von ЈПКД "Комуналец" Струмица am Montag, 22. April 2019